jméno:
heslo:

Podzimní pouť po stopách skřítka

Skřítek v nesnázích

Milí rodiče či pedagogové,
Připravte dětem zábavnou stezku po stopách skřítka Listnáčka. Vydejte se do lesa a hrajte si s dětmi. Nechejte se inspirovat naší stezkou a připravte pro děti zábavné úkoly, které jim pomohou rozvíjet kreativitu, jemnou motoriku, prohloubí jejich zájem o přírodu, budou je motivovat ke spolupráci a pomoci ostatním. Hru můžete obohatit o další nápady a úkoly. Součástí stezky je i pohádka o skřítkovi a podzimní básnička.

Děti z mateřské školky, které chodí do třídy s názvem SKŘÍTKOVÉ, se s paní učitelkou vydaly na podzimní procházku lesa. Moc se jim líbily zářivé barvy podzimu. Děti skotačily mezi hromadami barevného listí a spatřily drobné blátivé stopy. Paní učitelka se dětem přiznala, že stopy nejsou podobné stopám žádného známého lesního zvířete a že takové stopy ještě nikdy neviděla. Děti byly moc zvědavé. Rozhodly se vystopovat, komu ty maličké stopy patří. Vydaly se hlouběji do lesa. Paní učitelka jim připomínala, aby se držely pohromadě, že v hlubokém lese se malý človíček snadno ztratí.
Asi po deseti minutách uslyšel Míša tiché vzlykání. Když se děti přiblížily k tomu místu, uviděly sedět na pařezu maličkého skřítka, který hlasitě plakal. Jmenoval se Listnáček a bydlel v listnatém lese, kde stromy shazují před zimou své listí. Dětem bylo skřítka líto a rychle se zajímaly, proč tolik pláče. Skřítek si utřel nos kapesníkem z listí a svěřil se dětem, že silná vichřice mu odnesla jeho domeček a on se nemá kde schovat. Zima se blíží a on je moc maličký a nemá tolik sil, aby stihl postavit nový, než přijde mráz.
Děti se ptaly paní učitelky, jak mohou skřítkovi pomoci. Navrhly paní učitelce, že si vezmou skřítka s sebou do školky. Ale Listnáček se bál města a nechtěl opustit rodný les. Paní učitelka poradila dětem, aby přinesly kmeny, kusy dřeva, větvičky a mech.
Společnými silami se pustily do stavby nového domečku. Podaří se jim ho postavit včas?

Úkol č. 1 - Skřítkova stezka

Úkol pro rodiče nebo paní učitelku – zhotovit stopy, aby děti mohly najít plačícího skřítka a zanechat skřítka v lese – např. namalovaného na kusu papíru.

Úkol pro děti
Hledat stopy a vystopovat Listnáčka do lesa, kde mu společně postaví obydlí z proutků, kmenů a darů lesa. Děti mohou pracovat společně, nebo i jednotlivě a postavit více domečků i pro skřítkovy kamarády.

Úkol č. 2 – Nakrmte zvířátka

Víte děti, co  jedí lesní zvířátka a proč mají v zimě málo potravy? Vyrobte s paní učitelkou krmítko, které umístíte na zahradu školky a krmte ptáčky v chladném počasí, kdy strádají zimou.

Přineste dobroty také zvířátkům do lesa a přidejte je do krmelce.

Pomozte Listnáčkovi

Kde se tolik listí vzalo? Ze stromů nám opadalo.
Podzim kolem chodí, listí na zem shodí.
Schovali se brouci, larvy,
podzim listy krásně zbarví.
Listí už je plná zem,
před zimou a před mrazem,
zvířátka se musí schovat, pomozte je zásobovat.
Medvědi, veverky, lišky, chystají už své pelíšky.


Podzimní vichřice, zavála velice.
Domeček z rákosí, odolat nemusí.
Krčí se skříteček,
maličký pod strání,
jak malý hříbeček.
Že ztratil domeček,
k pláči ho dohání.
V hrsti má lísteček.

Děti ho v tom nenechaly,
dřívka, kmeny, klacky vzaly,
na pomoc mu pospíchaly.
Z dětí jsou dnes stavaři, skřítkovu tvář rozzáří.
Nový domeček tu je, Listnáček se raduje.
Skřítek velmi šťastný byl, dětičkám se odměnil.
Do školky se vydaly,
skřítkovi zamavály.

Listnáčkovo nové obydlí

Listnáčkovi se nový domeček moc líbil a chtěl se dětem odměnit. Dal jim plný koš lesních plodů, které sám sesbíral. To si děti pochutnají.

Úkol pro rodiče nebo paní učitelku
Připravte dětem sladkou odměnu.

Úkol č. 3 pro děti

Listnáček Vám přichystal odměnu, ale protože byl rozrušený, zapomněl kam ji dal. Hledejte dobroty a podělte se spravedlivě s kamarády.

Listnáček našel dětem ty nejkrásnější listy, aby je mohly použít při svém výtvarném tvoření po návratu do školky. Děti ve školce namalovaly vodovkami skřítkův domeček a ozdobily jej několika listy.

Úkol č. 4

Namalujte skřítkův nový dům a nalepte na něj listí, aby střechou do domečku nefoukalo.

Úkol č. 5

Namalujte vodovkami kmen a větve a nalepte na strom listy, které jste našli v lese.

Kamarádi pro skřítka

Úkol č. 6 – Vyrobte skřítkovi kamaráda

Zima je dlouhá a aby se Listnáček v lese nebál, děti s paní učitelkou mu vyrobily kamaráda. Ten bude stát na stráži a hlídat Listnáčka i jeho nový domeček.
Děti přinesly silný kus kmene, ze kterého vytvořily tělíčko nového skřítka. Z kusů látky mu ušily oděv, ze skořápky oříšků a bobulí mu udělaly oči, vlasy skřítka vytvořily z mechu a z listí, nos z maličkého přilepeného špalíčku. Jeho oblečení hustě polepily listím, aby byl v lese maskovaný. Statnému skřítkovi daly jméno Dubovec.

Umíte také vytvořit skřítka z kmene stromu?

Ježek Cvalík s bodlimani

Ježek Cvalík se v létě zranil a nestihl se přichystat na zimu. Listnáček mu nabídl, že může zimu přečkat v jeho chaloupce. Ježek se radoval a okamžitě se zabydlel v Listnáčkově postýlce.

Úkol č. 7 - Vytvořte ježka z papíru nebo jablíčka

Ježka můžete namalovat vodovkami a na jeho bodliny nalepíte pestré podzimní listí. Šikovnější děti mohou vyrobit ježka z jablíčka a čumáček mu vytvoří z kousíčku mrkve. Bodliny udělají ze šplejlí a na ně připevní drobné plody, šípky či jeřabiny.

Děti slíbily, že budou chodit kamarády navštěvovat i v zimě. Ježek se však uložil k zimnímu spánku a rozhodl se, že bude celou zimu jen odpočívat. Listnáček si vlezl k ježkovi do postýlky a přikryl se svou mechovou peřinkou. Děti se opět vrátily do školky, kde je čeká oběd a poté také zasloužený odpočinek v postýlce. Než si zdřímnou, aby opět nabraly sílu, budou si povídat o skřítkovi Listnáčkovi.

Zdarma pro děti - omalovánky, vystřihovánky, pohádky ke stažení.
Pokud máte omalovánky/vystřihovánky vlastní tvorby, které jste nakreslili a se kterými se chcete podělit s ostatními:
- zašlete je e-mailem na adresu webmastera info @ als.cz . Rádi je přidáme s uvedením jména autora.

Odkazy: Rajmiminek.cz – dětské oblečení, dětské potřeby,dětská kosmetika,chůvičky,autosedačky,kočárky /
Hravé stránky pro mateřské školky

Created by © 2010-2011ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign